Na Islandii

Jólasveinn

Kilkudniowy brak dostępu do internetu troszkę pokrzyżował moje plany dotyczące publikacji kolejnych postów na moim blogu. Jednak jak to mówią niema tego złego, co by na dobre nie wyszło.Dziś zapraszam Was na spotkanie z „Jólasveinn” czyli islandzkim Świętym Mikołajem.

Na początek zacznę od tego, że Islandczycy nie mają jednego Świętego Mikołaja, lecz jest ich aż trzynastu. Islandczycy nazywają ich „Jólasveinar”. Słowo „Jólasveinn”(L.mn. Jólasveinar)w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Bożonarodzeniowy chłopiec” (Isl. Jól-Boże Narodzenie, Sveinn-chłopiec).

Jólasveinar są nadprzyrodzonymi istotami z rodziny trolli, a ich rodzicami są: Grýla i Leppalúði. Pierwotnie straszono nimi niegrzeczne dzieci przed świętami. Początkowo nie były porównywane do Świętego Mikołaja jaki pojawia się dzisiaj; długobrody,ubrany w czerwone ubranie i dający dzieciom prezenty. W dwudziestym wieku, z czasem, krok po kroku zaczęły się coraz bardziej do niego upodobniać i dziś nie są już takimi samymi trollami jakimi były pierwotnie. Jest ich trzynastu i każdy z nich posiada własne imię. Przychodzą do dzieci w pierwszych trzynaście wieczorów przed świętami, począwszy od 12 grudnia. Wchodzą do domów przez pozostawione uchylone okno i zostawiają prezenty bucie dziecka położonym na parapecie. Ostatni z nich przychodzi w wigilijny wieczór 24 grudnia. Pomimo, że dzisiejsi „Jólasveinar” już bardziej przypominają współczesnego Świętego Mikołaja, to wciąż mają tendencję do płatania przeróżnych figli i psikusów mieszkańcom domostw, które odwiedzają.

W tym roku poznaliśmy troszkę historię islandzkiego Świętego Mikołaja i wiemy już, że ta tradycja wygląda zupełnie inaczej niż w większości innych krajów świata, a za rok przyjrzymy się bliżej i dokładniej każdemu z trzynastu „Bożonarodzeniowych chłopców”.

Poniżej przedstawiam Wam imiona islandzkich „Bożonarodzeniowych chłopców wraz z datami ich przybycia do dzieci.

01. Stekkjarstaur—>12 grudnia
02. Giljagaur——->13 grudnia
03. Stúfur———->14 grudnia
04. Þvörusleikir—->15 grudnia
05. Pottaskefill—->16 grudnia
06. Askaleikir——>17 grudnia
07. Hurðaskellir—->18 grudnia
08. Skyrgámur——->19 grudnia
09. Bjúgnakrækir—->20 grudnia
10. Gluggagægir—–>21 grudnia
11. Gáttaþefur——>22 grudnia
12. Ketkrókur——->23 grudnia
13. Kertasníkir—–>24 grudnia, Wigilia (Isl. Aðfangadagur)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *