Na Islandii

Þorlákmessa – święto patrona Islandii

23 grudnia to szczególny dzień dla wszystkich Islandczyków, gdyż na ten właśnie dzień przypada święto patrona Islandii – św. Þorlákura.

Þorlákur (Þorlákur Þórhallsson) urodził się w 1133 roku w Hlíðarenda. Jego rodzice nazywali się Þórhallur Þorláksson i Halla Steinadóttir. Wspomniane są także ich dwie córki: Eyvör i Ragnheiður. O jego rodzicach wiemy tylko tyle, że jego ojciec był żeglarzem a jego matka nauczyła go genealogii i antropologii.

Þorlákur uczył się najpierw u Eyjólfura Sæmundssona w miejscowości Odda. W młodzieńczych latach przyjął wszystkie święcenia aż do zostania diakonem biskupa Magnúsa.Þorlákur miał wtedy 15 lat. Biskup Magnús Einarsson zmarł jesienią 1148 roku, a nowy biskup nie został wyświęcony wcześniej niż wiosną 1152 roku. W tym czasie na południu nie było wielu ludzi z kościelnym wykształceniem tak więc biskup Björn Gilsson zajęty był wyświęcaniem grupy mężczyzn poświęconych kapłaństwu. Wśród tej grupy był też dziewiętnastoletni wtedy Þórlakur. Po przyjęciu ostatnich święceń w 1152 roku Þorlákur rozpoczął pracę jako ksiądz. Następnie wyjechał do Paryża i Lincoln, gdzie w latach 1155-1160 kontynuował nauke. Po powrocie na Islandię, przez sześć lat służył jako ksiądz w miejscowości Kirkjubæ á síðu (dzis.Kirkjubæjarklaustur) razem z innym księdzem, który nazywał się Bjarnhéðinn.

W 1168 roku brał udział w założeniu klasztoru (Þykkvabæjarklaustur)w Álftaveri. Początkowo był przeorem w klasztorze. Funkcję tę pełnił aż do roku 1170 kiedy to przyjął święcenia opata. W klasztorze obowiązywała reguła augustiańska, z którą to Þorlákur zetknął się podczas swojej nauki w Paryżu i Lincoln. Od 1175 roku Þorlákur nie miał za wiele okazji do dłuższego przebywania w swoim klasztorze i w 1178 roku wyświęcił nowego opata.

W 1174, w Alþingi (islandzki parlament) Þorlákur został wybrany biskupem. Sakre biskupią przyjął dopiero 02 lipca 1178 roku w norweskim mieście Niðarós. Urząd biskupa sprawował aż do swojej śmierci. Zmarł 23 grudnia 1193 roku w Skálholti.

29.06.1198 Þorlákur został wliczony w poczet islandzkich świętych natomiast 14.01.1984 papież Jan Paweł II wyniósł Þorlákura na ołtarze i mianował go patronem Islandii.

Wspomnienie tego świętego obchodzone jest dwukrotnie 20 lipca i 23 grudnia. To właśnie dziś, 23 grudnia, w święto patrona Islandii Islandczycy spożywają słynną rybę która nazywa się Skata czyli płaszczka, do której zawsze podawana jest brennivínn czyli napój zawierający w sobie aż 37,5% alkoholu. Brennivín potocznie nazywana jest „czarną śmiercią”. Na koniec możecie zobaczyć danie główne dnia dzisiejszego czyli płaszczkę.

Skata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *