Na Islandii

Ráðhús

Witajcie. W ostatni wieczór lipca zabieram Was do następnego miejsca, które warto odwiedzić będąc w Reykjaviku. W ostatnim moim wpisie wspomniałem, że znajduję się ono o przysłowiowy „rzut beretem” od miejsca w którym byliśmy ostatnio. Miejscem, które Wam dziś przedstawię jest: „Ráðhús” czyli ratusz miejski w Reykjavíku.

Idea wybudowania ratusza w Reykjavíku jest prawie tak stara jak samo miasto. Przez wiele lat lokalne autorytety szukały możliwości wybudowania ratusza analizując różne lokalizacje i propozycje otrzymane od architektów. W 1987 roku Rada Miejska zdecydowała wybudoać Ratusz na północnym brzegu jeziora „Tjörnin”. Podjęta decyzja o wyborze właśnie tego miejsca pod budowę Ratusza nie byłą przypadkową. Przez dziesięciolecia miejsce to wielokrotnie pojawiało się podczas debat o budowie Ratusza, jako idealne miejsce dla budowli, która miała powstać stając się dumnym symbolem statusu miasta jako stolicy Islandii.

Widok na jezioro "Tjörnin"W 1991 roku ówczesny burmistrz Reykjavíku – Davíð Oddsson położył kamień węgielny pod budowę. Budowę ratusza ukończono w 1992 roku a 14.04.1992 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Ratusza, podczas uroczystej ceremonii której przewodniczył burmistrz Markús Örn Antonsson.

Punkt informacji w RatuszuParter budynku, zorientowany według alejek spacerowych między Zachodem, a Centrum Miasta i według mostu prowadzącego do teatru „Ídnó”, daje władzom miasta możliwość sprawdzenia się w roli źródła informacji i animatorów życia kulturalnego w mieście. Parter służy też, przez cały rok, jako miejsce do relaksu. Odwiedzający to miejsce mogą zachwycać się widokiem na jezioro z okien kawiarnii, podziwiać topograficzny model Islandii lub po prostu brać udział w życiu towarzyskim miasta. Na wyższych piętrach budynku znajdują się biura.

Topograficzny model IslandiiNa rogu ulic: Tjarnargata i Vonarstræti została stworzona mała sadzawka otoczona od przodu omszałą ścianą, która podkreśla sąsiedztwo i interakcję Ratusza z jeziorem.

Sadzawka na rogu ulic Tjarnargata i VonarstrætiRatusz można zwiedzać przez cały rok. W budynku jest też ściana z listą wszystkich dotychczasowych burmistrzów Reykjaviku wraz z datami ich urzędowania. Znajduję się ona między piętrami przy schodach prowadzących na wyższe kondygnacje budynku.

Lista burmistrzów Reykjavíku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *