Na Islandii

Harpa

Witajcie moi drodzy czytelnicy. Nie było mnie tutaj przez cały miesiąc. Chyba nawet sam nie przypuszczałem, że przygotowania do tego wpisu zabiorą mi aż tyle czasu,no ale udało się. Dziś w pierwszy dzień marca zabieram Was do następnego miejsca z listy miejsc, które warto odwiedzić będąc w stolicy. Dziś pokażę Wam Harpę.

Harpa (pol. Harfa) jest jednym z najwspanialszych punktów orientacyjnych w Reykjavíku, położonym w samym centrum miasta. Jej budowę rozpoczętow 2007 roku. Światowy kryzys ekonomiczny w 2008 roku spowodował wstrzymanie budowy jednocześnie stawiając jej ukończenie pod wielkim znakiem zapytania. Mimo tych problemów budowę udało się dokończyć. Harpa została otwarta już 4 maja 2011 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce podczas „Reykjavík’s Culture Night” 20 sierpnia 2011 roku. Od tamtego czasu Harpę odwiedziło ponad 3 miliony turystów. Budynek został zaprojektowany przez duńską firmę Henning Larsen Architects we współpracy z duńsko-islandzkim artystą Ólafurem Elíassonem, który zaprojektował szklaną fasadę Harpy, którą w zależności od miejsca z którego się na nią patrzy mieni się różnymi kolorami. Na 28.000 m2 znajdują się m.in. restauracje, sklepy, pokoje konferencyjne i oczywiście sale koncertowe.

KaldalónNajmniejszą ze wszystkich sal jest Kaldalón (ang. Cold lagoon)Sala ta może pomieścić zaledwie 195 osób. Odbywają się tutaj różnego rodzaju koncerty, konferencje, wykłady. W sali tej również występował słynny islandzki komik Þórhallur Sigurðssonn znany bardziej jako „Laddi”.Sala posiada wysuwany ekran jak również została wyposażona w specjalnie zaprojektowany sprzęt oświetleniowy pozwalający na zmianę kolorystyki jej bocznych ścian o czym możecie przekonać się na poniższych zdjęciach.
Następną z sal jest sala nazywana Norðurljós (ang.Northern lights)może pomieścić 400 osób plus 50 na balkonie. Podobnie jak Kaldalón sala ta została wyposażona w wysuwany ekran oraz taki sam sprzęt oświetleniowy dzięki któremu można zmieniać kolorystykę ścian.Sala posiada ruchomą scenę, którą można zdemontować w razie potrzeby. Ze względu na brak odpowiednich warunków wybaczcie mi, że nie zaprezentuję Wam jak wygląda ta sala. W ramach rekompensaty zapraszam Was do następnej z sal.

SilfurbergSilfurberg (nazwa pochodzi od kryształu raczej rzadko spotykanego poza Islandią)jest salą przeznaczoną dla wydarzeń związanych z muzyką elektroniczną, ale jest też salą konferencyjną mogącą pomieścić 750 osób. Standardowo wyposażona w wysuwany ekran.Podobnie jak Norðurljós, Silfurberg również posiada ruchomą scene. Dodatkową ciekawostką związaną z tą salą jest fakt, że można ją podzielić na dwie mniejsze sale za pomocą wysuwanego dźwiękoszczelnego panelu.

EldborgEldborg (ang.fire castle) to główna, a zarazem największa sala w Harpie. Sala może pomieśćić 1600 osób przed sceną i od 300 do 400 osób z tyłu sceny. Jak każda sala w Harpie posiada wysuwany ekran. Eldborg jest chyba najciekawszą salą w Harpie ze względu na swoja niezwykle ciekawą akustykę. Wchodząc do tej sali należy pamiętać o tym, by uważać na swoje zachowanie bowiem niezwykła, a zarazem specyficzna akustyka tej sali powoduje to,że osoby przebywające w niej słyszą wszystko co dzieje się na scenie, ale również występujący na niej artyści słyszą wszystko co dzieje się na widowni.


Eldborg kryje w sobie jeszcze jedną małą tajemnicę. Ukryta jest ona na widowni. Jak możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu pierwsze trzy rzędy foteli są wyraźnie oddzielone od reszty. Zastanawiacie się pewnie dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta, ale wcale nie taka oczywista. Tajemnica oddzielenia trzech pierwszych rzędów od reszty widowni kryje się w podłodze. Podłoga, na której stoją jest ruchoma i w zależności od potrzeby można ją opuścić lub podnieść.

Harpa jest siedzibą Islandzkiej opery, Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej oraz zespołu muzycznego. W Harpie odbywają się liczne koncerty i festiwale takie jak na przykład: „Iceland Airways”, „Reykjavík Midsummer Music”, „Reykjavík Art Festival” czy: „Reykjavík Jazz Festival”. Wśród artystów, którzy wystąpili w Harpie są m. in. berlinscy filharmonicy, Shakespeare’s Globe Theatre(wystawili Hamleta), Kraftwerk, Dionne Warwick, Björk, Bubbi,skrzypek i dyrygent-Maxim Vengerov. Jednakżę Harpa to nie tylko filharmonia i opera, to również centrum konferencyjne o ugruntowanej pozycji międzynarodowej, w którym odbywa się wiele międzynarodowych konferencji oraz innych wydarzeń kulturalnych np.: „Reykjavík Fashion Festival”, ” Reykjavík Chess Tournament” czy też: „Expo Pavilon”.
Jeśli więc kiedyś będziecie w stolicy Islandii, a chcielibyście na własne oczy zobaczyć to o czym Wam dzisiaj opowiadałem, koniecznie odwiedźcie Harpę i wykupcie wycieczkę po Harpie. Nie będziecie żałować!

A teraz na sam koniec coś bez czego nie mógłbym zakończyć tego wpisu…

SPECIAL THANKS TO SIGRÍÐUR ÁSTA OLGEIRSDÓTTIR who was my guide 🙂 Thank You so much Sigríður 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *