Na Islandii

Alþingi – Islandzki Parlament cz. III

Witajcie drodzy czytelnicy. W kalendarzu już czerwiec, za oknem pięknę słońce czas zatem na trzecie i ostatnie spotkanie z Islandzkim Parlamentem. W moich dwóch poprzednich wpisach starałem się przybliżyć Wam, w dużym skrócie, historię Alþingi. Natomiast dziś opowiem Wam trochę o: „Alþingshúsið” czyli o siedzibie islandzkiego parlamentu.

Budynek Parlamentu, który stoi przy placu Austurvöllur, został wybudowany w latach: 1880 – 1881 z ociosanego bazaltu pochodzącego ze wzgórza Skólavörduholt (Teren dzisiejszego kościoła Hallgrímskirkja.). Zaprojektował go duński architekt Ferdinand Meldahl (1827 – 1908). W latach późniejszych do budynku dodano dwa aneksy: Kringlan (ang. The Rotunda) w 1908r. i Skálinn w 2002 roku. Zewnętrzne ściany są z ociosanego kamienia podczas gdy wnętrze jest otynkowane. Fasada budynku (Północna strona) zwieńczona jest, umieszczonym na dachu, ornamentem w postaci korony i herbu króla Christiana IX. Pod okapem dachu, metalowymi cyframi poprzeplatanymi gwiazdami, zaznaczona jest data 1881. Nad czterema ze znajducych się na drugim piętrze okien w niewielkich płaskorzeźbach przedstawione są islandzkie duchy opiekuńcze: olbrzym, wielki ptak, byk i smok.Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce 01 lipca 1881 roku.

Ogód parlamentowy oraz Rotunda dodana w 1908 rokuPrzy budynku ( Południowa strona) znajduje się ogród parlamentowy. Był to pierwszy islandzki ogród publiczny, a jego założycielem był parlamentarzysta i dyrektor banku – Tryggvi Gunnarsson (1835 – 1917). Prace nad ogrodem rozpoczęły się w czercwu 1893 roku. Tryggvi zakupił rośliny zarówno z Islandii jak i z zagranicy. Gatunek wierzby sprowadzonej przez Gunnarssona na Islandię (Salix Smithiana; pol. wierzba Smitha)na Islandii nazywany jest: Þingvíðir (ang. parliament willow). Przez następne lata Gunnarsson bez końca poświęcał się pracy nad ogrodem, a jego własnym życzeniem było zostać tam pochowanym. Na jego grobie jest popiersie Gunnarssona wykonane przez rzeźbiarza Ríkarðura Jónssona(1888 – 1977).

Grób Tryggviego Gunnarssona z jego popiersiemW tym miejscu spotkanie z Islandzkim Parlamentem dobiega końca. Już niedługo zabiorę Was do następnego miejsca, które warto zobaczyć będąc w Reykjavíku. Znajduję się ono bardzo blisko miejsca, które Wam teraz pokazałem. Jesteście ciekawi co to za miejsce? W takim razie zapraszam Was do regularnego odwiedzania mojego bloga, a na pewno nie przegapicie kolejnego wpisu.

DO ZOBACZENIA WKRÓTCE!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *