Na Islandii

Alþingi – Islandzki Parlament cz. I

Konstytucja Republiki Islandii oparta jest na zasadzie,że władza pochodzi od ludzi, którzy przekazali ją wybranym przez nich ich przedstawicielom. System ten nazywany jest: „Demokracją reprezentatywną”. Co cztery lata wyborcy w tajnym głosowaniu wybierają 63 reprezentantów do Parlamentu. Członkowie Parlamentu wspólnie trzymają władzę legislacyjną i podatkową, to znaczy, że władza podejmuje decyzje o publicznych wydatkach i podatkach. Decyzje podejmowane w Parlamencie mają wpływ na codzienne życie wszystkich Islandczyków.

Tym krótkim wstępem witam Was bardzo serdecznie moi drodzy czytelnicy. Na Islandii już lato. Śnieg już stopniał, świeci słońce i mimo minusowych temperatur pogoda sprzyja miejskim wycieczkom. Nie bez powodu zacząłem dzisiejszy wpis od nawiązania do islandzkiej Konstytucji i wyborów parlamentarnych albowiem dziś przedstawię Wam islandzki Parlament.

Alþingi (ang. literally „The All-thing”) jest najstarszą i najwyższą instytucją narodową kraju. Została założona w 930 roku w Þingvellir (ang. Parliament Plain; obecnie teren parku narodowego.), stając się znakiem narodzin narodu islandzkiego. Alþingi było zgromadzeniem narodowym, gdzie naczelni wodzowie spotykali się żeby dyskutować o różnych sprawach. Sercem obrad Parlamentu była tzw. Rada Prawa, która orzekała w sporach prawnych, uchwalała nowe prawodawstwo oraz przyznawała wyłączenie z pod prawa. Decyzje podejmowane były zwyczajową większością. Po tym jak około 965 roku kraj został podzielony na cztery dzielnice do Parlamentu zostały przyjęte sądy dzielnicowe, po jednym z każdej dzielnicy. Każdy liczył 36 członków i aby ich werdykt mógł być ważny potrzebna była jednomyślność 31 z nich.

Po blisko 20 letniej wojnie domowej islandzcy wodzowie ulegli, w 1261r., władzy norweskiego króla. Zapanował pokój. Uchwalone zostały nowe kodeksy prawne: „Járnsída” (ang. Ironside)w 1271 roku i „Jónsbók” (ang. Jón’s Book) w 1281 roku. Parlament wciąż obradował w Þingvellir, ale na nowych zasadach. Teraz Rada Prawa liczyła 36 członków. Þingvellir był miejscem obrad parlamentu aż do roku 1798. 01 czerwca 1800 roku dekretem wydanym przez norweskiego króla Parlament został zniesiony i zastąpiony przez Sąd Najwyższy. Był on najwyższą instancją sądownictwa islandzkiego, aż do Sądu Najwyższego założonego w 1920 roku. Parlament został przywrócony 08 marca 1843 roku.

C.D.N.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *